9 prírodných receptov na zápchu s rýchlym nástupom účinku

Infobar icon

Mlynčeky KOMO - Na základe opatrení z dôvodu COVID-19 pracuje aktuálne vo výrobnom závode KOMO len 30 zamestnancov z pôvodných 170, čo značne sťažuje výrobu mlynčekov u výrobcu KOMO v Rakúsku. Aktuálne výrobca KOMO a my v bionakupy.sk evidujeme zvýšený počet objednávok na mlynčeky, preto vás prosíme o trpezlivosť a pochopenie. Všetky mlynčeky budú dodané, ale s meškaním pár týždňov. Výrobca KOMO a my robíme všetko preto, aby sme vám mlynčeky dodali čo najskôr. Ďakujeme ešte raz za trpezlivosť.

Kategórie
 
 
 
 
 

9 prírodných receptov na zápchu s rýchlym nástupom účinku

prírodné recepty na zápchu

Zápcha je zdravotný problém, ktorý každého z nás už potrápil. Príčiny môžu byť rôzne – od ochorení ako syndróm dráždivého čreva až po Parkinsonovu chorobu. Častejšie než následok nejakého ochorenia je zápcha spôsobená nesprávnym stravovaním. Napríklad, nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov alebo nedostatočný príjem tekutín môžu spôsobiť upchatie potravy v črevách. Rovnako sa na tom podieľa aj sedavý spôsob života. V takýchto prípadoch ľudia hneď siahnu po preháňadlách a ich časté užívanie môže prispieť k zhoršenej funkčnosti vašich čriev. No a z krátkodobého hľadiska preháňadlá zasa obmedzujú vstrebávanie živín z potravy či absorpciu užívaných liekov. Preto namiesto preháňadiel vám chceme odporučiť niektorý z nasledovných prírodných receptov.

1. Umetablety

Umetablety obsahujú veľa vápnika, železa a fosforu. Takisto sú v nich významné organické kyseliny. Majú silné antiseptické a antibiotické vlastnosti, dokážu neutralizovať skonzumovaný cukor v tele. Sú významným bojovníkom proti zápche.

2. Teplá voda

Začatie dňa s čistou vlažnou vodou dokáže naštartovať váš tráviaci systém. Alternatívou môže byť aj káva alebo čaj, no čistá voda je z hľadiska hydratácie lepšia. Po užití nápojov s kofeínom je však potrebné vypiť ďalšie extra 2 až 4 poháre čistej vody, aby ste vykompenzovali ich močopudné účinky.

3. Slivky a celozrnné cereálie

Na uvoľnenie zápchy odborníci odporúčajú dať si na raňajky niečo bohaté na vlákninu. Vhodné sú napríklad ovsené vločky spolu so sušenými alebo čerstvými slivkami.

4. Olivový olej

Olivový olej si predstavte vo vašom tele ako motorový olej v aute. Oba zabezpečujú, aby sa veci hýbali. Ak sa chcete rýchlo zbaviť zápchy, vypite ráno na prázdny žalúdok 1 polievkovú lyžicu olivového oleja. Ak je jeho chuť na vás prisilná, zmiešajte ho s 1 až 2 čajovými lyžičkami citrónovej šťavy.

5. Citrónová šťava

Určite ste už počuli, ako vôňa dokáže niekedy naštartovať mozog a pamäť. Vôňa citrónu zase funguje ako stimulant pre váš tráviaci systém. Vypite zmes šťavy z 1 citróna a 2 dcl vlažnej vody.

6. Ľanové semienka

O ľanových semienkach ako o novodobej super potravine ste už tiež určite počuli. Pre tráviaci trakt dokáže robiť priam divy. Zmiešajte 1 až 2 polievkové lyžice pomletých ľanových semienok s vašimi rannými cereáliami alebo ich jednoducho pridajte do pohára vody a vypite.

7. Špenát a pomaranč

Rozmixujte v mixéri zopár listov špenátu s vlažnou vodou a čerstvým pomarančovým džúsom a vypite to. Pomôže vám to nielen odstrániť zápchu, ale navyše to aj vyčistí vaše črevá.

8. Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je v ľudovej medicíne priam všeliekom. Tak ako pri mnohých iných ochoreniach, výborne zaberá aj pri zápche. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny v 1 dcl teplej vody a vypite to. Nepotrvá dlho a bude po zápche.

9. Pohyb

Keď sedíte vy, všetko vo vás sedí tiež. Odborníci uvádzajú, že najjednoduchším spôsobom, ako predchádzať zápche je pohyb a cvičenie. Dokonca aj ľahké cvičenie, akým je prechádzka, dokáže pomerne rýchlo priniesť ohromnú zmenu v priechode potravy vašimi črevami.

 
 
 
Prírodné recepty proti zápche
 
 

Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia