Maitake - dokonalá zbraň proti nádorom a vírusom

Kategórie
 
 
 
 
 

Maitake - dokonalá zbraň proti nádorom a vírusom

maitake liečivá huba

Maitake, medicinálna huba, sa po slovensky nazýva trsovnica lupeňovitá. Huba maitake má pozoruhodné blahodárne účinky na ľudské zdravie, pretože obsahuje vysoké množstvo medicinálnych látok. Maitake je obzvlášť bohatá na vysoký obsah ergosterolu, čo je predstupeň vitamínu D. Maitake dokáže vďaka svojim účinkom harmonizovať metabolizmus človeka.

Iné názvy pre Maitake: Grifola frondosa, barania hlava, ovčia hlava, lesná sliepka, kumotake

Praxou overené účinky huby Maitake

 • Prevencia metabolického syndrómu
 • Podpora regulácie váhy
 • Doplnková terapia pre cukrovku 2. typu
 • Doplnková terapia pri rakovine
 • Posilnenie imunitného systému
 • Zlepšenie obranyschopnosti proti vírusom
 • Zlepšenie znášanlivosti chemoterapie a rádioterapie
 • Podporná liečba pri osteoporóze

Zložky Maitake

Medzi najdôležitejšie a najlepšie zdokumentované zložky Maitake patrí látka známa ako D-frakcia, rovnako ako MD-a SX-frakcia. Tie sa menia na izolované beta-glukánové štruktúry, ktoré sa považujú, ako biologicky aktívne zložky, za zodpovedné za imunomodulačný, protinádorový a antidiabetický účinok medicinálnych húb. Osobitný význam má 1,3 beta-D-glukán grifolan, ktorý dokáže zvyšovať aktivitu makrofágov a tak vyvolať cielenú aktiváciu imunity. Medzi ostatné zložky patrí ergosterol, ktorý slúži ako prekurzor vitamínu D, rovnako ako polysacharidy, polysacharidové peptidy a orsellin aldehyd, ktorý hrá hlavnú úlohu pri prevencii nádorov a vykazuje antioxidačné schopnosti.

Vedecké štúdie a účinky Maitake

Antidiabetický účinok

Testy preukázali, že tzv. SX-frakcia, glykoproteín špecifický pre Maitake, môže zvyšovať znášanlivosť glukózy bez pôsobenia na sekréciu inzulínu. Bol dokumentovaný aj účinok na znižovanie krvného cukru. Predpokladá sa, že zložky Maitake minimalizujú periférnu inzulínovú odolnosť pri cukrovke typu 2 a majú tak pozitívny vplyv na úroveň krvného cukru. Bolo objavené, že doplnky Maitake majú podobný stupeň účinnosti ako liečivé antihyperglykemické farmaceutiká. Zdá sa, že alfa-glukán z Grifola frondosa má aj priamy účinok na inzulínové receptory buniek a tak normalizuje citlivosť na inzulín. Maitake súčasne kontroluje aj znižovanie tlaku krvi ovplyvňovaním systému renín-angiotenzín. Bolo tiež dokázané, že celá Maitake je kvalitnejšia ako izolované zložky. A navyše, huba dokáže znižovať zásoby tukov v tkanivách, čím podporuje úbytok hmotnosti.

Maitake sa môže vhodne použiť aj ako preventívne opatrenie v prípade rizika cukrovky. Štúdie na zvieratách ukázali, že dochádza k znižovaniu koncentrácie glykovaných proteínov, ktoré prispievajú k dlhodobým následkom cukrovky ako sú mikro- a makroangiopatia.

Antivírusové vlastnosti

Prvé známky antivírusových vlastností beta-glukánov v Maitake otvorili nové možnosti pre doplnkovú terapiu. Už sa napríklad dokázalo, že D-frakcia môže znižovať násobenie vírusov hepatitídy B u infikovaných pacientov, ak sa používa v kombinácii s interferónom. Aj herpes vírus môže byť inaktivovaný špecifickým proteínom Maitake. S týmto úmyslom sa už tiež diskutuje o sprievodnej liečbe Maitake pri infekciách HIV.

Protinádorové mechanizmy účinku

Maitake vykazuje inhibičný účinok na produkciu a reprodukciu nádorových buniek in vitro a in vivo. Zdá sa, že najmä špecifický polysacharidový peptid (GFPS1b) je mimoriadne účinný pri inhibícii proliferácie nádorových buniek. Táto zložka prerušuje metabolizmus nádorových buniek tým, že mení mitochondriálne membrány rakovinových buniek. Orsellin aldehyd má tiež cytotoxický účinok na nádorové bunky a vedie k apoptóze. Oproti tomu D-frakcia z Maitake zlepšuje vlastnú obranyschopnosť tela aktivovaním makrofágov a T-buniek, rovnako ako zvyšovaním účinnosti prirodzených zabijáckych buniek s ohľadom na nádorové bunky.

Japonská štúdia preukázala, že zložky Maitake viedli k významnému zlepšeniu symptómov u 58 % pacientov s rakovinou pečene, 68 % pacientov s rakovinou prsníka a 62 % pacientov s rakovinou pľúc. Doplnková aplikácia s chemoterapiou zvýšila aktivitu imunokompetentných buniek o faktor medzi 1, 2 a 1, 4.

Overené možnosti kombinácie Maitake s inými medicinálnymi hubami

 • Doplnková terapia pre diabetes mellitus typu II: Coprinus, ABM
 • Prevencia metabolického syndrómu: Coprinus
 • Podpora regulácie hmotnosti: Hericium, Reishi, Cordyceps
 • Doplnková terapia pri rakovine: všetky medicinálne huby sú možné v závislosti od typu nádoru
 • Modulácia imunitného systému: všetky medicinálne huby sú tiež možné, ale najmä ABM, Reishi a Coriolus
 • Zlepšenie znášanlivosti chemoterapie a rádioterapie: ABM, Reishi, Coriolus, event. Hericium (hnačka)
 • Osteoporóza: Shiitake

Všeobecné znaky kvality

Je dôležité, aby výrobok z medicinálnej huby mal dokonalú kvalitu, aby bol ľudský organizmus schopný mať prospech zo zdravie podporujúceho potenciálu medicinálnych húb. Zodpovední výrobcovia získali akreditáciu, nezávislé laboratóriá monitorujú pestovanie húb a rôzne fázy prípravy. Laboratórne výsledky by mali byť poskytnuté na vyžiadanie všetkým zainteresovaným stranám.

Prášok z medicinálnej huby, ktorý sa vyrába metódou známou ako metóda polámaných škrupín, je považovaný za mimoriadne vysoko kvalitný vďaka dobrej biologickej dostupnosti. Táto metóda dosahuje mimoriadne jemné zrno s veľkosťou 0,125 mm, čo optimalizuje príjem látok obsiahnutých v hube.

Medzi najdôležitejšie zložky medicinálnych húb patria polysacharidy z čistých húb. Vysoko kvalitné extrakty z medicinálnych húb sú štandardizované podľa polysacharidov; optimálna hodnota polysacharidov je cca 20 % – 30 %, pretože tá zodpovedá prírodnému zloženiu húb.

 
 
 
Maitake v prvotriednej kvalite
 
 

Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia