Neuveriteľné zdravotné benefity konope siatej

Kategórie
 
 
 
 
 

Neuveriteľné zdravotné benefity konope siatej

rozdiel medzi konope a marihuanou

Konope siate (Cannabis sativa) je extrémne nezvyčajná rastlina, pretože rôznorodosť využitia je ohromná. Konope môže byť použitá na výrobu až 25000 produktov v rôznych odvetviach, napr. potraviny, osobná starostlivosť, textil, papier, plasty alebo konštrukčné materiály.

Rozdiel medzi konope a marihuanou

Konope a marihuana pochádzajú z rovnakého rastlinného druhu Cannabis sativa, ale existujú isté rozdiely medzi týmito dvoma rastlinami. Obe obsahujú cannabidiol (CBD), ktorý má medicínske účinky. Ale jeho množstvo je dramaticky odlišné. Takisto veľmi dôležitý je obsah tetrahydrocannabinol. THC je psychoaktívna zložka marihuany. Konope nemôže obsahovať viac ako 0,3% THC.

Konope má menšie využitie v medicíne, pretože obsahuje len 4% CBD a obsahuje málo flavonoidov. Navyše má v sebe len 0,3% THC, takže nemôže byť použitá ako psychotropná látka. Avšak konope má vynikajúce výživové vlastnosti, ktoré môžu podstatne zlepšiť zdravotný stav.

Marihuana môže byť využitá ako liek vďaka vysokému množstvu (10-20%) CBD, kritickej úrovni liečivých terpénov a flavonoidov, takisto aj THC  v rôznych pomeroch pre rôzne choroby.

Zdravotné benefity konzumácie konope

Konopné semienka sú vlastne orechy a sú veľmi bohaté na obsah tukov, bielkovín a minerálov. Semienka sa konzumujú zvyčajne až po odstránení tvrdej škrupiny. Semienka majú jemnú orieškovú chuť a univerzálne použitie vo varení, pečení, smoothie alebo v šalátoch.

1. Vynikajúci zdroj výživných látok

Konopné semienka obsahujú viac ako 30% zdravých tukov, vrátane esenciálnych mastných kyselín, kyseliny linolovej a alfa-linolovej kyseliny (omega-3). Pomer medzi omega-6 kyselinou linolovou (LA) (prozápalovou) a omega-3 kyselinou alfa-linolovou (ALA) (protizápalovou) je 2:1 až 3:1. To je ideálny pomer pre zdravú výživu. Konopné semienka obsahujú aj gama-linolovú kyselinu, ktorá zodpovedá za správnu funkciu a rast buniek, nervov, svalov a orgánov.

Nájdem v nich až 25% bielkovín a takisto vitamín E, fosfor, draslík, horčík, meď, vápnik, železo a zinok.

2. Zdravé srdce

Konopné semienka obsahujú veľké množstvo látok, ktoré podporujú zdravé srdce. L – arginín je prekurzor k oxidu dusnatom. Vedecké štúdie preukázali, že zlepšuje prietok krvi a udržuje optimálny krvný tlak. Vďaka zlepšenému prietoku krvi ostávajú cievy bez usadenín. Navyše gama-linolová kyselina je protizápalová, čo významne prispieva k zdravému srdcu. Nedávna vedecká štúdia preukázala, že konope preukázateľne znižuje krvný tlak, riziko vzniku krvných zrazenín a zlepšuje zotavenie po infarkte.

3. Zdravá pokožka

Nedostatok mastných kyselín sa prejavuje v rôznych kožných problémoch ako sú ekzémy, suchá pokožka a popraskané päty. Konopné semienka sú bohaté na mastné kyseliny v optimálnom pomere omega-6 ku omega-3. Mnohé vedecké štúdie preukázali, že užívanie konopného oleja znižuje prejavy atopickej dermatitídy a môže uľaviť od prejavov ekzémov.

4. Zdroj rastlinných bielkovín

Konope je vynikajúcim zdrojom bielkovín a s obsahom všetkých esenciálnych aminokyselín je porovnateľné s hovädzím mäsom. 2-3 lyžice konopných semienok obsahujú 11g bielkovín. Dve hlavné bielkoviny v konopných semienkach, albumín a edestín, sú bohaté na esenciálne aminokyseliny. Ich obsah je porovnateľný so sójou a bielkami.

5. Zmiernenie PMS a prejavov menopauzy

Gama-linolová kyselina (GLA) v konopných semienkach produkuje v tele prostaglandín E1, ktorý redukuje prejavy hormónu prolaktínu. Prolaktín hrá dôležitú úlohu vo fyzických a emočných prejavov predmenštruačného syndrómu (PMS). Gama-linolová kyselina pomáha zmierniť prejavy menopauzy.

6. Dobré trávenie

Celé (nelúpané) konopné semienka obsahujú rozpustnú a nerozpustnú vlákninu, ktorá zlepšuje a podporuje správne trávenie.

Rozpustná vláknina sa premieňa do gélovej textúry, ktorá spomaľuje trávenie. Cítime sa dlhšie sýti, takže pomáha pri chudnutí. Nerozpustná vláknina sa nerozpúšťa a pomáha vytvárať pravidelnú stolicu. 

Vláknina je veľmi dôležitá v trávení, zdraví srdca a pokožky. Zlepšuje kontrolu nad krvným cukrom a telesnou váhou.

Upozorňujeme, že len celé (nelúpané) konopné semienka obsahujú vysoké množstvo vlákniny. Lúpané konopné semienka majú zanedbateľné množstvo vlákniny.

 

zdroje:
http://authoritynutrition.com/6-health-benefits-of-hemp-seeds/
http://www.hempowered.com/hemp-plastic-solution.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16019622
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868018/
http://articles.mercola.com/

 

 
 
 
Vysokokvalitné produkty z konope siatej
 
 

Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia