Otužovanie počas cvičenia. Ako na to?

Infobar icon

Spustili sme predaj aktívneho uhlia binchotan, ktoré je prvým stupňom vo filtrácii vody. Už nie je dôvod používať filtračné kanvice. Čistite vodu rozumne a ekologicky.

Kategórie
 
 
 
 
 
Reklamné okno
 
 
 
Otužovanie počas cvičenia. Ako na to?

otužovanie vzduchom

Vo veľkých mestách je najvhodnejším časom na cvičenie ráno. Najmä v lete behom dňa totiž vzduchom vplyvom slnka stráca istú časť svojho kyslíka. Každý, kto je „ranným vtáčaťom“ poznal nevýslovne posilňujúci vplyv ranného vzduchu. Slnko ešte nepôsobí a všetko dýcha neopísateľným blaženým pocitom sviežosti. Občerstvujúci chlad ranného vzduchu, plného kyslíka a životných prvkov má posilňujúci účinok na organizmus. Každý pozná pocit, ako sa pľúca priamo kúpajú a blažene sa šíria elixírom, ktorý preniká všetkými ich kapilárami. Prechádzka v rannom vzduchu je skutočným liekom, blahodarným a nikto netuší, akú službu preukazuje svojmu telu, celému svojmu organizmu, ak sa hodinu prechádza vonku v rannej prírode. Kyslík ho osviežuje celý deň a každá práca sa darí dvakrát tak, ako leňoškovi, ktorý si radšej hovie, až mu tancuje slniečko na nose. A čo, keď si k tomu ešte aj zacvičíme!

Aby sme však počas cvičenia neprechladli, musíme sa postupne otužovať. Ak je náhodou zima a sme citlivý na chlad, potom prvý týždeň cvičíme v spálni, ktorá má zvyčajnú teplotu.

V druhý týždeň cvičenia pred cvičením otvoríme v priľahlej miestnosti okno na 3 minúty (pri silnom mraze). Potom zatvoríme okno a začneme cvičiť.

Tretí týždeň necháme okno otvorené 10 minút (pri silnom mraze len 5 minút). Potom okno zavrieme a cvičíme.

Štvrtý až siedmy týždeň už necháme okno otvorené 15 minút. V tomto čase 15 minút zostaneme pokiaľ je zima a predjarie.

Až v máji, NIE SKÔR, necháme okno otvorené pol hodiny a podľa počasia hodinu.

Teraz však nastal čas, kedy cvičíme A OKNO ZOSTANE VO VEDĽAJŠEJ MIESTNOSTI OTVORENÉ. Nesmie byť otvorené v našej spálni. Vzduch prúdi do našej spálne, ale nie bezprostredne.

Až v júli, keď je vzduch po noci náležite teplý, smieme cvičiť pri otvorenom okne v našej spálni. A teraz nastal čas, kedy máme spať pri otvorenom okne.

Keď príde jeseň, zoslabujeme príval vzduchu tým, že najskôr podľa počasia zavrieme jedno krídlo okna, potom celé okno a otvoríme iba vetracie okienko. Potom i to zavrieme na polovicu.

Asi v novembri otvárame iba okienko vo vedľajšej miestnosti. Potom cez noc zavierame okno a opäť začneme len s vetraním ako pôvodne. Tentoraz však už môžeme predĺžiť čas, pričom musíme vždy brať na zreteľ počasie, hmly (ktoré sú pľúcam škodlivé), na mrazy a pod. Pamätajme, že suchý mráz a slnko sú zdrojmi zdravia, ale vlhkosť a hmla sú pre organizmus veľmi nebezpečné, ak ešte nie je DOSŤ otužilý.

Až v druhom roku po začiatku otužovania, môžeme predlžovať časy vetrania alebo otvorenia okna, až prídeme k tomu, že nevydržíme ani v zime spať pri zavretom okne.

Musíme však pripomenúť, že NIE KAŽDÝ ORGANIZMUS je pre tento posledný stupeň otužilosti SPÔSOBILÝ. Pritom nie je tým povedané, že je zženštilý chúlostivec. Nepoznáme ešte úplne zákony nášho tela a preto nevieme, prečo niekto môže spať pri desiatich stupňoch mrazu pri otvorenom okne a niekto musí mať cez noc zavreté.

Ak nemáme spomínanú vedľajšiu miestnosť, môžeme si ľahko pomôcť španielskou stenou, ktorú si pristavíme k oknu svojej spálne. Účelom tohto opatrenia je, aby sa vzduch z vonku nedotkol priamo tela, teplého ešte od spania. Pri cvičení sa potom telo oteplí samo a čerstvý vzduch mu neškodí, ak sa HNEĎ potom osprchujeme teplou vodou, zmyjeme z pórov pot a prach a potom si dáme studenú sprchu a vytrieme sa ihneď uterákom dosucha (pravda až vtedy, keď sme až absolvovali OTUŹOVANIE VODOU). Po takejto rannej príprave chutia raňajky dvakrát tak dobre a nasledujúca práca bude pre nás ľahšia a rýchlejšia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia