Pohánka posilní naše cievy

Infobar icon

Mlynčeky KOMO - Na základe opatrení z dôvodu COVID-19 pracuje aktuálne vo výrobnom závode KOMO len 30 zamestnancov z pôvodných 170, čo značne sťažuje výrobu mlynčekov u výrobcu KOMO v Rakúsku. Aktuálne výrobca KOMO a my v bionakupy.sk evidujeme zvýšený počet objednávok na mlynčeky, preto vás prosíme o trpezlivosť a pochopenie. Všetky mlynčeky budú dodané, ale s meškaním pár týždňov. Výrobca KOMO a my robíme všetko preto, aby sme vám mlynčeky dodali čo najskôr. Ďakujeme ešte raz za trpezlivosť.

Kategórie
 
 
 
 
 

Pohánka posilní naše cievy

pohánka posilní cievy

Pohánka k nám prišla taktiež z Ázie, ale o niečo neskôr ako pšeno. Rovnako ako pšeno sa pripravovala najviac vo forme kaše, z pohánkovej múky sa robili placky a chlieb.

Rutín, bielkoviny, vláknina

Pohánka je výnimočná hlavne obsahom rutínu (vitamín P). Ten zvyšuje pružnosť ciev a posilňuje ich stenu. Tým ju chráni proti popraskaniu a pomáha tak pri kŕčových žilách, sklon ku krvácaniu (z nosa, ďasna) a príliš silnej menštruácie. Rutín v tele funguje v spolupráci s vitamínom C. Pokiaľ chcete zvýšiť využiteľnosť jedného z nich, je treba kontrolovať si aj spotrebu toho druhého. Najväčšie množstvo rutínu sa u pohánky nachádza vo vňati, zrnka (semená) obsahujú 20 mg rutínu na 100 g.

Pohánka má taktiež pomerne vysoký obsah bielkovín, okolo 12%. Tie majú vysokú biologickú hodnotu.

V pohánke sa veľa nachádza vlákniny, a to oba druhy, rozpustná aj nerozpustná. Rozpustná vláknina je obzvlášť dôležitá pre zdravie čreva, kde slúži ako živina pre baktérie črevnej mikroflóry.

Pohánka je taktiež dôležitým zdrojom zinku, medi, selénu a mangánu. Z vitamínov obsahuje hlavne B1, B2, B3 (niacín), E a C.

Tipy na použitie

  • príloha do rizota,
  • zápražka do polievky,
  • sladké nákypy,
  • kaša na raňajky,
  • placky, karbonátky, sekaná,
  • krém alebo puding,
  • pomazánky.

Chuť pohánky je dosť špecifická, niekto ju ma rád, ale väčšina ľudí ju potrebuje trochu zamaskovať. Nebojte sa pohánku dobre dochucovať, napr. cesnakom, majoránkou, opraženou cibuľkou alebo na sladko napr. škoricou.

 
 
 

Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

 
 
Kvalitné pohánkové produkty
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia