Infobar icon

Chcete mlieť väčšie množstvo obilia? Využite našu výhodnú ponuku profesionálnych mlynčekov na obilie rakúskej značky KoMo.

Kategórie
 
 
 
 
 
 
Prečo je konope zdravšie a ekologickejšie než sója?

prečo je konope ekologickejšie než sója

Dnes je sója považovaná za najlepší zdroj rastlinných proteínov. Ako ale môže obstáť konopné semienko pred sójou? Vlastne veľmi dobre.

Konopné semienko neobsahuje toľko surových proteínov ako sója, ale proteíny, ktoré obsahuje sú perfektné pre trávenie. Navyše sója je veľmi citlivá na pestovanie. Extra čiastky na zavlažovanie, umelé hnojivá, prostriedky a ďalšie výdaje.

Napr. úroda sóje je vážne ohrozená, keď je vystavená veľkej dávke UV (ultrafialového) žiarenia, ale cannabinol – chemická látka v konopných rastlinách, pomáha odolávať takémuto škodlivému žiareniu.

Priemerné zloženie konopného oleja

  • 25-28% olej
  • 30-35% glycidy
  • 20-24% proteíny
  • vysoký obsah vitamínov rady B1 a B2
  • vitamín E
  • vápnik, horčík, železo

Výživné zložky v konope

Proteíny

Konopné semienko obsahuje 8 esenciálnych (pre organizmus nevyhnutných) aminokyselín. 2/3 proteínov sú ľahko stráviteľné zložky nazývané „globulin edestin“. Tieto proteíny sú zdrojom imunoglobulínu, ktorý tvorí časť imunitného systému. Zabezpečenie dostatočného množstva proteínov vo výžive je najlepší spôsob, ako sa vyvarovať ochoreniu. 500g konopných semienok obsahuje 120g proteínov (okolo 25%). Konopné semienka obsahujú taktiež albumín (ďalší esenciálny proteín).

Oleje

Olej z konopných semienok za studena lisovaný si zachováva dôležité vstupné látky. Na základe spektra mastných kyselín sa radí do skupiny špičkových stolových rastlinných olejov. Farba je zelená, charakteristická chuť podobná chuti orieškovej. Používa sa pri príprave nátierok, omáčok a šalátov. Už 3-4 lyžičky konopného oleja postačí na pokrytie dennej dávky kyseliny linolovej a alfa-kyseliny linolenovej.

Konopné semienko je z 1/3 svojej váhy olej. Tento olej obsahuje málo nasýtených tukov a mnoho mastných kyselín dobrých pre ľudský organizmus. V podstate ich telo potrebuje k prežitiu, pretože si ich nedokáže vytvoriť samo. A to je dôvod, prečo sa nazývajú „nevyhnutné mastné kyseliny“. Dva najdôležitejšie sú Omega-6 (kyselina linolová - LA) a Omega-3 (kyselina alfa linolenová – LNA). Tieto druhy mastných kyselín chýbajú v strave mnoho ľuďom, ktorí ich nahrádzajú nasýtenými (živočíšnymi) kyselinami, spôsobujúce srdcové ochorenia, pretože nasýtené mastné kyseliny prispievajú k upchávaniu ciev a tepien.

Používaním oleja z konopných semienok sa dodáva LA a LNA telu a znižuje sa tak prítomnosť srdcových príhod. Človek potrebuje 3:1 LA v pomere k LNA. Konopné oleje obsahujú 57% LA a 19% LNA. Tieto kyseliny taktiež redukujú zápaly. Zvyšné oleje tvorí kyselina olejová, stearová, gamma-linolenová (dobrá pre kožu, vlasy a nechty) a ďalšie.

Význam týchto esenciálnych kyselín pre imunitný systém človeka je využívaný pri liečbe u pacientov trpiacich rakovinou, kardiovaskulárnym ochorením, žlčovými kameňmi, obličkovou degeneráciou, suchou kožou, slabým imunitným systémom (dokonca AIDS), akné a menštruačnými problémami.

Mastné kyseliny rýchle oxidujú pokiaľ sú vystavené teplu, vzduchu alebo slnečnému žiareniu, takže ako náhle sú raz semienka vylisované na olej, mal by sa použiť rýchle a uschovať na chladnom a tmavom mieste. K vareniu sa neodporúča. Konopné semienka môžu byť rozdrvené v podobe konopnej nátierky.

 
 
 
 
Úžasné produkty z konope siatej
 
 

Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia