Quinoa je bohatá na kompletné bielkoviny

Infobar icon

Mlynčeky KOMO - Na základe opatrení z dôvodu COVID-19 pracuje aktuálne vo výrobnom závode KOMO len 30 zamestnancov z pôvodných 170, čo značne sťažuje výrobu mlynčekov u výrobcu KOMO v Rakúsku. Aktuálne výrobca KOMO a my v bionakupy.sk evidujeme zvýšený počet objednávok na mlynčeky, preto vás prosíme o trpezlivosť a pochopenie. Všetky mlynčeky budú dodané, ale s meškaním pár týždňov. Výrobca KOMO a my robíme všetko preto, aby sme vám mlynčeky dodali čo najskôr. Ďakujeme ešte raz za trpezlivosť.

Kategórie
 
 
 
 
 

Quinoa je bohatá na kompletné bielkoviny

quinoa je bohatá na bielkoviny

Merlík čilský alebo quinoa sa pestovala v juhoamerických Andách už pred 4000 rokmi. Inkovia ju považovali za posvätnú a po zemiakoch pre nich bola druhou najdôležitejšou plodinou.

Nutrične mimoriadna

Obsahuje kvalitné kompletné bielkoviny (až 14%), ich biologickú hodnotu Svetová zdravotnícka organizácia porovnáva  s biologickou hodnotou mliečnej bielkoviny. Quinoa taktiež obsahuje mnoho vitamínov a minerálov. Nie nadarmo ju NASA skúma ako potravinu vhodnú pre astronautov pri dlhých vesmírnych letoch.

Quinoa existuje v niekoľkých stovkách variantov, ktoré sa líšia farbou semien. Najbežnejšia a najrozšírenejšia je biela, často sa predáva aj červená a čierna varianta quinoy. U všetkých sa uvádzajú približne rovnaké výživové hodnoty. Červený a čierny druh však pravdepodobne bude obsahovať viac antioxidantov (látky spôsobujúce červenú, modrú a fialovú farbu väčšinou majú antioxidačné účinky). Všetky tri varianty chutia prakticky rovnako, ale červená a čierna zostávajú po uvarení pevnejšie a pôsobia „celozrnnejším“ dojmom.

Ako quinou pripravovať

Quinoa prirodzene obsahuje saponíny, ktoré na poli chránia semeno pred tým, aby ho pozobali vtáci. Preto sa má pred kuchynskou úpravou prepláchnuť horúcou vodou, inak by zostala horká. Niektorí výrobcovia quinou preplachujú už pri spracovávaní, avšak odporúčame ju ešte pred každou prípravou vždy prepláchnuť, pretože spotrebiteľ väčšinou nemá istotu, či kúpil práve takú.

Tipy na použitie

  • príloha do rizota,
  • do šalátov,
  • karbonátky a placky,
  • nákypy slané aj sladké.

Chcete, aby vaše jedlo bolo nutrične hodnotné? Nie je jednoduchší spôsob, ako práve prihodiť do jedla trochu varenej quinoy alebo quinových vločiek. Dajte trochu do cesta na lievance, pridajte do smoothie alebo do rizota pripraveného z ryže.

 
 
 

Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

 
 
Kvalitné produkty s obsahom quinoa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia