Raňajky bez kravského mlieka. Pili ste už rastlinné mlieko? - Bionákupy.sk

Kategórie
 
 
 
 
 

Raňajky bez kravského mlieka. Pili ste už rastlinné mlieko?

rastlinné mlieko

Po raňajkách je dôležité sa cítiť dobre a byť plný energie, aby sme mohli mať úspešný deň. Zdravé raňajky, ktoré podporia naša vnútorné zdravie musia byť vyváženou zmesou mikroživín, ktoré sú ľahko stráviteľné. 

Nevyvážené raňajky, ktoré sú bohaté na jednoduché cukry, nasýtené tuky a ďalšie potraviny, ktoré nie sú ľahko stráviteľné môžu spôsobiť v dlhodobom horizonte problémy.

Ponúkame vám niekoľko inšpirácií pre zdravé raňajky s výrobkami od spoločnosti La Finestra sul Cielo. Každý by si mal vedieť vytvoriť správnu kombináciu mikroživín potrebných pre svoje telo. Dôležité je chcieť urobiť zmenu v tradičných raňajkách a trochu experimentovať.

Zmena prístupu: od kravského mlieka k rastlinnému mlieku

Tradičné raňajky musia obsahovať pohár mlieka, aby sme mali dostatok vápnika pre naše kosti. Takto sme to boli učení už od malička. A k tomu pečivo alebo nejaké cereálne sušienky z priemyselnej výroby, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru, tuku a rafinovanej múky. Takéto raňajky sú nepostačujúce z výživového hľadiska.

Čoraz viac ľudí čelí novému fenoménu neznášanlivosti, či alergie na laktózu a mliečnu bielkovinu. Navyše nedávna Čínska štúdia preukázala priamu súvislosť medzi dlhodobým pitím kravského mlieka a výrobkami z neho s mnohými chorobami. To sú hlavné dôvody, prečo sa v posledných rokoch odporúča nahradiť kravské mlieko rastlinným mliekom.

Treba však pripomenúť, že napriek tomu, že oba nápoje sa nazývajú mlieko, tak majú úplne odlišné výživové vlastnosti.

Hlavné výhody rastlinného mlieka

  • veľmi nízky obsah tuku
  • ľahko stráviteľné
  • vhodné pre vegetariánov a vegánov
  • vhodné pre ľudí s vysokým cholesterolom
  • k dispozícii aj rastlinné mlieka bez lepku
  • obsahuje zdravé tuky (mono a polynenasýtené mastné kyseliny)

Spoľahnite sa na výrobky La Finestra sul Cielo

Spoločnosť La Finestra sul Cielo pôsobí na trhu s biopotravinami už od roku 1978 so špeciálnym dôrazom na výrobky pre vegánov, potravinové intolerancie a makrobiotiku. Spoločnosť ponúka širokú škálu rastlinných mliek. Vybrali sme pre vás tieto rastlinné mlieka.

Ovsené bezlepkové mlieko

bezlaktózové ovsené mlieko

Ovsené mlieko je bohaté na vitamín E, draslík a komplexné sacharidy, pričom má nízky obsah kalórií (len 46 kalórií na 100ml). Mlieko obsahuje až 13% ovsu a pramenitú vodu z prírodného parku Monti Lessini v Taliansku. Ovos je kontrolovaný a certifikovaný ako bezlepkový.

Jeho jednoduché zloženie jasne hovorí o kvalite: voda, ovos (13%), slnečnicový olej, morská soľ.

Môžete ho konzumovať studené alebo teplé, vhodné na prípravu omáčok a dezertov.

Ryžové mlieko

ryžové mlieko bezlaktózové

Ryžové mlieko je vyrobené z ryže, prirodzene sladšej obilniny a ľahko stráviteľnej. Bohaté na kremík, ktorý je hlavnou zložkou kostí a chrupaviek, navyše podporuje fixáciu vápnika a horčíka.

Ryžové mlieko je vyrobené z talianskej ryže, ktorej obsahuje až 17%, takže mlieko je hustejšie a oveľa chutnejšie.

Mlieko je prirodzene bezlepkové a odporúčame ho konzumovať studené alebo ako základ k chrumkavým vločkám. Ideálne aj ako základ na prípravu omáčok, dezertov a krémov.

Ryžové mlieko celozrnné

ryžový nápoj celozrnný

Ryžový nápoj celozrnný je vyrobený z talianskej ryže natural. V Taliansku sú na pestovanie ryže priam ideálne podmienky. Spoznáte to už po prvom dúšku. Rastlinné mlieka z talianskej celozrnnej ryže sú sladšie ako ostatné mlieka. Zároveň ľahšie stráviteľné a bohaté na cenný kremík. Kremík nosí prezývku “minerál krásy”. Je dôležitý najmä pre pekné vlasy, nechty a žiarivý úsmev.

Mlieko je prirodzene bezlepkové a odporúčame ho konzumovať studené alebo ako základ k chrumkavým vločkám. Ideálne aj ako základ na prípravu omáčok, dezertov a krémov.

Porovnanie výživových hodnôt

 

Ovsené

Ryžové

Ryžové celozrnné

Energia (kJ)

192

257

213

Energia (kcal)

46

61

50

Tuky (g)

1,6

1,4

0,8

– z toho nasýtené (g)

0,4

0,4

0,1

Sacharidy

6,9

11,9

10

– z toho cukry (g)

4,5

4,8

4,7

Bielkoviny (g)

0,9

0,1

0,4

Vláknina (g)

0,4

0,2

0,2

Čítajte zloženie výrobku na etikete

Ako pri iných výrobkoch, aj pri rastlinných mliekach platí, že ak je na výrobku napísané „Zdravé“, tak to neznamená, že je to pravda.

Ak ste si zvykli, že čítate etikety a zloženie výrobkov, tak už viete ako to chodí. Ak tak nerobíte, mali by ste, čo najskôr začať. Zamerajte sa hlavne na to, či rastlinné mlieko neobsahuje pridaný cukor, konzervačné látky alebo iné prísady.

Zdravé raňajky

Ponúkame vám návrh zdravých a vegetariánskych raňajok. Množstvá sú orientačné a odporúčame ich upraviť podľa individuálnych potrieb.

 
 
 
Bezlaktózové rastlinné mlieka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia