Reishi - kráľovná liečivých rastlín - Bionákupy.sk

Infobar icon

Mlynčeky KOMO - Na základe opatrení z dôvodu COVID-19 pracuje aktuálne vo výrobnom závode KOMO len 30 zamestnancov z pôvodných 170, čo značne sťažuje výrobu mlynčekov u výrobcu KOMO v Rakúsku. Aktuálne výrobca KOMO a my v bionakupy.sk evidujeme zvýšený počet objednávok na mlynčeky, preto vás prosíme o trpezlivosť a pochopenie. Všetky mlynčeky budú dodané, ale s meškaním pár týždňov. Výrobca KOMO a my robíme všetko preto, aby sme vám mlynčeky dodali čo najskôr. Ďakujeme ešte raz za trpezlivosť.

Kategórie
 
 
 
 
 

Reishi - kráľovná liečivých húb

reishi ganoderma lucidum

Reishi, medicinálna huba, sa právom označuje za „Hubu nesmrteľnosti“. Číňania ju používajú v ázijskom liečiteľstve už celé tisícročia a teší sa veľkej vážnosti. Obsahuje obrovské množstvo bioaktívnych substancií, ktorých pozitívny efekt na ľudské zdravie bol vedecky doložený. Do popredia vedeckého záujmu sa dnes dostali hlavne polysacharidy a antioxidanty, ktoré sa v reishi vyskytujú vo vysokej koncentrácii.

Iné názvy pre Reishi: Lingzhi, Ganoderma lucidum

Praxou overené účinky huby Reishi

 • Posilnenie imunitného systému – najmä imunomodulačné vlastnosti
 • Podporná liečba alergií
 • Podpora fyzického a mentálneho zdravotného stavu
 • Doplnková terapia rakoviny
 • Podpora srdca a obehu
 • Prevencia kardiovaskulárnych chorôb
 • Prírodný prostriedok proti starnutiu
 • Pomoc pri poruchách spánku, nervovom nepokoji a vyčerpaní
 • Doplnková terapia pri poruchách pečene

Zložky Reishi

Vedecké štúdie teraz analyzujú rôzne druhy látok, ktoré Reishi obsahuje, pričom sa zdá, že osobitne účinné je zloženie jednotlivých látok. Medzi látky s pozoruhodným významom patria polysacharidy, ktoré sú dôležité pri podpore imunitného systému, rovnako ako antioxidanty s ochranným účinkom na bunky, a triterpény, ktoré majú protizápalovú účinnosť. Reishi je taktiež výnimočne bohatá na esenciálne aminokyseliny, ktoré ľudský organizmus potrebuje, rovnako ako rôzne vitamíny, minerály a stopové prvky.

Vedecké štúdie a účinky Reishi

Posilnenie imunitného systému a imunomodulácia

Imunomodulačné vlastnosti Reishi sa pripisujú hlavne polysacharidom, konkrétne beta-glukánom. Podľa štúdií môžu zlepšiť proliferáciu T- a B-lymfocytov a posilniť imunitný systém. Zdá sa, že v procese má hlavný podiel špeciálny proteoglykán nazývaný GLIS. GLIS aktivuje imunocyty ako sú B-lymfocyty a upravuje produkciu cytokínov, ktorá hrá kľúčovú rolu pri alergických reakciách. Oproti tomu nárast určitých zápalových cytokínov sa považuje za zodpovedný za imunologickú ochrannú funkciu proti bakteriálnym infekciám. Možná zmena rovnováhy medzi pomocnými bunkami Th1 a Th2, ktorú spôsobujú zložky huby Reishi, by mohla byť zodpovedná za účinnosť pri prevencii a liečbe alergických reakcií.

Aj pacienti s reumatoidnou artritídou môžu mať úžitok z použitia náhrady z Reishi. V klinickom teste vykazovali títo pacienti menej zápalových znakov ako kontrolná skupina – známka toho, že použitie Reishi môže byť tiež považované za všeobecne veľmi sľubné pre autoimunitné procesy.

Doplnková terapia rakoviny

Polysacharidy v Reishi vykazujú široké spektrum protinádorových účinkov. Majú preukázaný cytotoxický účinok na rakovinové bunky, zlepšujú proliferáciu makrofágov a stimulujú ich činnosť proti nádorovým bunkám. Ganodermic kyseliny zvyšujú interleukín a distribúciu interferónu, vedú k apoptóze rakovinových buniek zasahovaním do mitochondriálnych funkcií a potláčajú formovanie DNA a RNA v nádorových bunkách, čím je bunková schopnosť proliferácie dramaticky znížená. Antiandrogénny účinok vďaka ganoderolu B môže vysvetliť úspešné použitie huby pri rakovine prostaty a benígnej prostatickej hyperplázie.

Väčšina štúdií sa týka posilňujúceho účinku Reishi na imunitný systém pacientov s rakovinou. Tieto účinky môžu byť použité v prospech imunologickej integrity, hlavne pri chemoterapii a/alebo rádioterapii.

Prevencia kardiovaskulárnych porúch

Oxygenosteroly (ganoderoly) obsiahnuté v Reishi v tele potláčajú vlastnú syntézu cholesterolu tým, že na seba vzájomne pôsobia s kyselinou mevalonovou. Následne kyselina mevalonová predstavuje prekurzor k cholesterolu. Polysacharidy môžu tiež regulovať metabolizmus lipidov a zabraňovať lipidovej peroxidácii krvných tukov. To potvrdzuje použitie Reishi pri prevencii kardiovaskulárnych porúch a metabolického syndrómu.

Prírodný prostriedok proti starnutiu

Schopnosť Reishi chrániť pred artériosklerózou je už dlho uznávaná. Okrem podpory normalizácie hodnôt krvných tukov a kontrolovania úrovne cholesterolu táto medicinálna huba vyniká aj vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam. To má pozitívny účinok na procesy starnutia, hlavne čo sa týka srdca a ciev, ale aj všeobecne.

Overené a testované možnosti kombinácií s inými medicinálnymi hubami

 • Posilnenie imunitného systému: Agaricus, Shiitake, Coriolus
 • Podporná liečba alergií: Agaricus, Hericium (najmä na prečistenie čriev)
 • Podpora fyzického a mentálneho zdravotného stavu: Cordyceps
 • Doplnková terapia pri rakovine: tu je možná akákoľvek huba v závislosti od typu nádoru
 • Podpora srdca/obehu: Shiitake, Agaricus, Maitake, Auricularia, Cordyceps
 • Prírodný prostriedok proti starnutiu: Cordyceps
 • Pomoc pri poruchách spánku atď: Hericium, Cordyceps
 • Poruchy pečene: Maitake, Agaricus, Shiitake

Všeobecné znaky kvality

Je dôležité, aby výrobok z medicinálnej huby mal dokonalú kvalitu, aby bol ľudský organizmus schopný mať prospech zo zdravie podporujúceho potenciálu medicinálnych húb. Zodpovední výrobcovia získali akreditáciu, nezávislé laboratóriá monitorujú pestovanie húb a rôzne fázy prípravy. Laboratórne výsledky by mali byť poskytnuté na vyžiadanie všetkým zainteresovaným stranám.

Prášok z medicinálnej huby, ktorý sa vyrába metódou známou ako metóda polámaných škrupín, je považovaný za mimoriadne vysoko kvalitný vďaka dobrej biologickej dostupnosti. Táto metóda dosahuje mimoriadne jemné zrno s veľkosťou 0,125 mm, čo optimalizuje príjem látok obsiahnutých v hube.

Medzi najdôležitejšie zložky medicinálnych húb patria polysacharidy z čistých húb. Vysoko kvalitné extrakty z medicinálnych húb sú štandardizované podľa polysacharidov; optimálna hodnota polysacharidov je cca 20 % – 30 %, pretože tá zodpovedá prírodnému zloženiu húb.

 
 
 
Reishi až s 30% obsahom polysacharidov
 
 

Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia