Umeboshi - japonský recept na dlhovekosť

Kategórie
 
 
 
 
 

Umeboshi - japonský recept na dlhovekosť

umebošky

Určite poznáte situáciu, keď to preženieme s jedlom alebo zjeme niečo, čo nám sadne na žalúdok. Nebodaj máme problémy s vyprázdňovaním alebo nás páli záha. Vtedy existuje veľmi rýchla a zdravá pomoc – japonská slivka umeboshi (Umeboška).

Čo je umeboshi?

Umeboshi je tradičná japonská špecialita a liek, ktorý sa využíva už viac ako 1 000 rokov v tradičnej čínskej medicíne. Ume znamená slivka a umeboshi označuje sušenú slivku (Prunus mume). Niekedy sa umeboshi využívali výhradne ako liek. Umeboshi v dávnych dobách konzumovali pravidelne Samuraji, pretože umeboshi obsahuje kyselinu, ktorá čistí črevá od nánosov a toxínov, udržuje zdravý imunitný systém a dodáva vitalitu.

umebošky na strome v Japonsku

Ako sa vyrábajú umeboshi?

Umeboshi sa vyrábajú z nezrelých zelených plodov sliviek Ume, ktoré na prelome mája a júna opadávajú zo stromov. Slivky sa najskôr umyjú a potom sa sušia na ryžových rohožiach niekoľko dní a nocí, kedy ich nočná rosa zmäkčuje. Následne sa ume slivky dajú do drevených sudov, posypú sa nahrubo morskou soľou a pridajú sa aj Shiso listy, ktoré sfarbia umeboshi do krásnej červenej farby. Táto zmes sa zaťaží závažím. Vplyvom tlaku a soli sa zhromažďuje na dne nádoby tekutina – umeocot. Umeocot je silne koncentrovaná šťava, ktorá má mimoriadne účinky na ľudský organizmus. Takto nasolené slivky fermentujú v sudoch až 7 rokov.

sušenie umebošiek na ryžových rohožiach

Umeboshi – najsilnejšia zbraň proti prekysleniu

Napriek tomu, že umeboshi sú slané, tak v tele sa správajú zásadito. Sú silným bojovníkom proti nadmernej kyslosti v tele, tzv. prekysleniu. Dokážu harmonizovať organizmus, ktorý je pravidelne zaťažovaný stresom a nekvalitnou stravou.

Konzumáciou 10g umeboshi sliviek zneutralizujeme v tele až 100g skonzumovaného cukru.

Pravidelná konzumácia umeboshi udržiava v tele zásadité pH (alkalické pH 7,35). Vďaka zásaditému charakteru sú účinným bojovníkom proti páleniu záhy. Podporujú trávenie a peristaltiku čriev, pôsobia aj proti zápche a hnačke.

Recept na dlhovekosť

Umeboshi podporujú látkovú výmenu a tak zabezpečia dostatok energie pre stále aktívne bunky pečene a obličiek. Vďaka dostatku energie dokážu pečeň a obličky vylučovať jedy z tela na vyššej úrovní. Kombináciou tohto procesu a vysokého obsahu vitamínu C, umeboshi spomaľujú oxidačný proces tela, pomáhajú k omladnutiu tela a zvyšujú celkovú vitalitu.

Umeboshi vďaka obsahu organických kyselín prečisťujú obličky a aj lymfatický systém, ktorý z tela odstraňuje toxíny, ktoré vznikajú v tele počas metabolických procesov.

Antiseptické a antibiotické vlastnosti umebošiek

Organické látky, ktoré obsahujú umeboshi zlikvidujú mikróby, úplavice, stafylokoky, baktérie, tuberkolózy a pod. Túto vlastnosť umebošiek objavil v 50. rokoch min. storočia japonský lekár Kyo Sato.

Vitamíny a minerály v umeboškách

Umeboshi obsahujú extra vysoké množstvo kyseliny citrónovej, ktorá uľahčuje vstrebávanie zásaditých minerálov ako železo, vápnik a horčík. Umeboshi sú bohaté na minerály železo, mangán, draslík a vápnik. Tieto minerály sa vstrebávajú za prítomnosti kyseliny citrónovej, takže si dovoľujeme tvrdiť, že umeboshi sú silným bojovníkom proti osteoporóze. Navyše kyselina citrónová odbúrava z krvi a tkanív kyselinu mliečnu, ktorá vzniká pri trávení a fyzickej námahe.

Odporúčané užívanie

 • celé umeboshi: užívať odporúčame ½ slivky Ume 3x týždenne. Na zvýšenie imunity denne ½ slivky Ume.
 • umepasta: môžeme ich pridať do šalátov, zmiešať s ryžou a pridávať do jedál po varení.
 • umeocot: zdravá náhrada bežného octu.
 • umetablety: na cesty, do práce, na výlety či pre deti – takto máme zdravotné benefity umeboshi stále po ruke. Už pár guličiek umetabliet dokáže neutralizovať cukor či nezdravé jedlo.

Zhrnutie zdravotných účinkov umeboshi

 • zníženie telesnej teploty
 • úľava pri častom škrabaní krku a alergiách
 • zlepšenie stavu srdcových záchvatov
 • zásadité účinky v tele – znižujú prekyslenie
 • rýchla pomoc pri pálení záhy a problémoch so žalúdočnými šťavami (zdravá alternatíva Pancreolanu)
 • úľava pri nevoľnosti spôsobenej cestovaním
 • pomôžu prekonať stav „opice“ po zvýšenej konzumácii alkoholu
 • vyliečenie tráviacich problémov – zápcha, hnačka
 • neutralizácia bieleho cukru v tele – odporúčame praktické balenie umetabliet
 
 
 
Kvalitné produkty z umebošiek priamo z Japonska
 
 

Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia