Zásadité pšeno - vhodné aj pre bábätká

Infobar icon

Mlynčeky KOMO - Na základe opatrení z dôvodu COVID-19 pracuje aktuálne vo výrobnom závode KOMO len 30 zamestnancov z pôvodných 170, čo značne sťažuje výrobu mlynčekov u výrobcu KOMO v Rakúsku. Aktuálne výrobca KOMO a my v bionakupy.sk evidujeme zvýšený počet objednávok na mlynčeky, preto vás prosíme o trpezlivosť a pochopenie. Všetky mlynčeky budú dodané, ale s meškaním pár týždňov. Výrobca KOMO a my robíme všetko preto, aby sme vám mlynčeky dodali čo najskôr. Ďakujeme ešte raz za trpezlivosť.

Kategórie
 
 
 
 
 

Zásadité pšeno - vhodné aj pre bábätká

zásadité pšeno vhodné aj pre bábätká ako príkrm

Proso nie je pôvodom zo strednej Európy, napriek tomu sa o prose hovorí ako o plodine starých Slovanov. Samotné zrniečka prosa sa pritom konzumovať nedajú, šupka je príliš tvrdá a nepožívateľná. Preto sa odjakživa lúpalo, čím vznikne pšeno. Pšeno, rovnako tak ako pohánka, patrili k tým najbežnejším potravinám, ktoré sa u nás po celé stáročia jedli. Predovšetkým vo forme kaše, taktiež sa z nich robili placky. Proso z polí neskôr vytlačili pšenica a raž, ktoré mali vyššie výnosy. Ako príloha si pšeno svoju obľubu taktiež neudržala. Zemiaky a dovozová ryža nastúpili na ich miesto.

Stráviteľné pre každého

Jednou z hlavných predností pšena je dobrá znášanlivosť a stráviteľnosť. Je obilninou, ktorá má najnižší alergizujúci potenciál, niekde sa uvádza, že je úplne nealergizujúca.

Zároveň je dobre stráviteľná. Preto sa hodí napríklad aj pre bábätka už v rámci prvých príkrmov. Taktiež vyhovuje ľuďom, ktorí majú horšie trávenie, a trávenie obilnín im robí problémy. Samozrejme je ale pšeno vhodné a dobré pre každého.

V rámci smeru, ktorý sa zaoberá potravinami z hľadiska kyselinotvornosti alebo zásaditosti, je pšeno považované za najviac zásadotvornú obilninu, a teda neprispieva k nechcenému okysleniu organizmu. Pšeno nemá kompletné bielkoviny ako napr. quinoa. V pestrom jedálničku to však v skutočnosti nepredstavuje nevýhodu. Má pomerne veľa vitamínov skupiny B, preto vraj prispieva ku šťastnému a spokojnému životu. Pšeno je taktiež pomerne bohaté na rôzne minerály.

Ako pšeno pripravovať

Často sa odporúča pšeno pred varením spariť vriacou vodou. U drobného pšena, ktoré je najbežnejšie a o ktorom píšeme, to však nie je nutné. Stačí prepláchnuť studenou vodou tak ako každú inú obilninu.

Tipy na použitie

  • príloha do rizota,
  • zápražka do polievky,
  • kaša na raňajky,
  • krémy, dezerty,
  • pšeno zapečené na sladko, slano.
 
 
 

Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

 
 
Kvalitné produkty zo pšena
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia